Serietennis

Serietennis 2018-09-21T11:22:28+00:00

Vår hemhall

FREEDOM FUND arena

Ristihaantie 2

02750 Espoo

09-84934310

asiakaspalvelu@freedomfundarena.fi

 

Speltid

Lördagar från klockan 17:00

Bokningskalendern för hemmamatcherna säsongen 2018-2019

Reglerna för GT serietennisen säsongen 2018-2019

 

Lagen för innesäsongen 2018-2019


GT 1, Norpe Tennisliiga

www.tennisliiga.fi

Jean-Julien Rojer (Hollanti)
Jurgen Zopp (Viro)
Andreij Kapas (Puola)
Jaan Brunken
Verneri Tuomi
Mikael Martikainen
Alexander Lindholm
Aaron Prandstetter
Hannu Piiroinen, kapteeni, hannu.piiroinen(at)storaenso.fi

 

GT 2, 4. division

Henrik Sandelin
Lauri Ant-Wuorinen
Mika Raulas
Alberto Politi
Kenneth Söderholm
Jaakko Nevanlinna
Juhapekka Suutarinen, kapten, juhapekkas(at)outlook.com

 

GT 3,  4. division

Tero Huostila
Chi Peng
Kenneth Nylander
Kimmo Hyttinen

GT 4, 4.division

 

GT 5, 3. division  

Erik Lassila
Martin Tirkkonen
Andreas Tirkkonen
Teo Tuominen
Janne Viitala
Rasmus Viitala
Tuomas Lassila, kapten, tuomas.lassila(at)fimnet.fi

 

GT 1 kapten, Norpe Tennisliiga

www.tennisliiga.fi

Veera Nurmi, kapten, veera.nurmi(at)granitennis.fi
Stella Remander
Lotta Heiskanen
Eveliina Koivupuisto
Ella Tuomela

 

GT 2 Damer

Emilia Sundell
Annette Leppä
Petra Pettilä, kapten
Sanna Alander
Julia Särkkä

Varakapteeni: Ville Pettilä, ville.pettila@hus.fi, 050-4271715

SENIORLAGEN

Herrar 45, 1. division, grupp A

Marcus Blomfelt, kapten. marcus.blomfelt(at)castren.fi
Kristian Nybergh
Patrik Stenholm
Markus Stenholm

 

Herrar 60, 2. division, grupp D

Jaakko Nevanlinna, kapten, jaakko.nevanlinna(at)pp.inet.fi
Jerker Sandelin
Kenneth Söderholm
Harri Pursiainen

 

Herrar 70, 2.division, grupp B

Bengt Juslin, kapten, bengt.juslin(at)kolumbus.fi
Jukka Ylikoski
Into Schaaf
Per Rosenberg
Pekka Mäkelä

 

Herrar 75, SM

Jukka Ylikoski,  jukka.ylikoski(at)fimnet.fi
Into Schaaf, kapten

 

Damer 35, FM-serie

Kati Männistö, kapten, kati.mannisto@espoo.fi
Susanne Mansner
Tuula Aro
Aza Sungatullina
Sophie Berggårdt
Jessica Ylitalo

 

Damer 40, 1-div.

Tuula Aro, kapten, tuula.aro@gmail.com
LiWei Yin
Maria Itkonen
Aza Sungatullina

 

Damer 45, 1.div.

Eva Kohonen, kapten, evakohonen@gmail.com
Tiina Nysten
Kirsi Paakkari
Kirsi Lassooy
Mari Päivinen

 

Damer 50, FM-liga

Kirsi Lassooy
Kirsi Paakkari, kapten, kirsi.paakkari@smt.com
Eva Kohonen
Mari Päivinen
Tiina Nystén